سیستم های حضور و غیاب

راهنمای جامع سیستم های حضور و غیاب

سیستم های حضور و غیاب

راهنمای جامع سیستم های حضور و غیاب

سیستم های حضور و غیاب
دنبال کنندگان ۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
  • ۰
  • ۰

اصطلاحات پرکاربرد نرم افزا ر حضور و غیابشیفت : یک بازه زمانی است که در نرم افزار حضور و غیاب تعریف می کنیم و کارکنان موظفند در این بازه زمانی در محل کار خود حضور داشته باشند. بنابراین تعریف شیفت مستلزم معین کردن حداقل دو زمان شروع کار(ورود)‌ و پایان کار(خروج) است.

شیفت ساده یا اداری: معمولا از یک ساعتی در روز(معمولا صبح) شروع شده و در یک ساعت در همان روز (معمولا عصر )پایان می یابد. مجموع کارکرد در این نوع شیفت میزان ثابتی است.

 شیفت ساعتی: در واقع در این مورد شیفتی تعریف نمی کنیم. این شیفت ساعت کارکرد ثابتی ندارد و مجموع کارکرد در آن به میزان حضور  در محل کار بستگی دارد. مثلا شخصی که به او شیفت ساعتی اختصاص داده شده است. در طی یک هفته بصورت زیر در محل کار خود حضور  می یابد:

شنبه :‌ 15-09 یکشنبه :18-10 دوشنبه :‌استراحت سه شنبه : 17-08  چهارشنبه: 16-11

جمع کارکرد این شخص در این بازه بازه زمانی 28 ساعت می شود. نکته مهم این که در شیفت ساعتی کسر کار و اضافه کار نداریم.

 شیفت چرخشی: در این نوع شیفت بازه های زمانی تعریف شده بصورت منظم تکرار می شود.

یک مثال ساده برای این نوع شیفت ، شیفتهای نگهبانی است. مثلا یک نگهبان 24 ساعت در محل کار خود حضور  می یابد و 48 ساعت در استراحت است. بعد از استراحت مجدداً 24 ساعت کار و دوباره 48 ساعت استراحت دارد و این سیکل کاری بصورت منظم تکرار می شود.

 شیفتهای نامنظم : در برخی موارد مانند بیمارستانها ، حضور کارکنان از قاعده و نظم خاصی پیروی نمی کند و در یک ماه ممکن است ساعتهای کاری متفاوت باشد. برخی نرم افزارها این امکان را فراهم می سازند تا در مواجه با اینگونه موارد بتوان شیفتهای نامنظم تعریف نمود.

 

 تاخیر: به مدت زمانیکه شخص پس از ساعت شروع کار،‌ در محل کار خود حضور یابد ،تأخیر گفته می شود. مثلاً ساعت شروع کار در یک شرکت ساعت 8:00 صبح بوده و فردی در ساعت 8:18 ورود خود را  ثبت می کند. برای این شخص در آن روز 18 دقیقه تأخیر منظور می گردد.

 تعجیل: به مدت زمانیکه شخص پیش از ساعت پایان کار، محل کار خود را ترک کند، تعجیل می گویند. مثلاً در صورتیکه ساعت پایان کار 17:00 بوده و فرد مورد نظر بدون مجوز در ساعت 16:40 دقیقه خروج خود را ثبت کند، 20 دقیقه برای وی تعجیل ثبت خواهد شد.

کسر کار: به مجموع مدت زمانیکه شخصی در بازه زمان کاری خود بدون مجوز در محل کار خود حضور نداشته باشد، کسر کار می گویند. به عبارت دیگر کسر کار برابر است با  مجموع تأخیر و تعجیل. البته ممکن است شخصی پس از ثبت ورود و حضور چند ساعت در محل کار خود، بدون مجوز از شرکت خارج شده و پس از طی زمانی دوباره وارد شرکت شود که به این بازه زمانی نیز کسر کار می گویند.

 

 شناوری : حالت شناوری به سر به سر شدن تأخیر با اضافه کار گفته می شود. مثلا یک در یک شیفت اداری با ساعت شروع کار 8:00 و پایان کار 17:00 ، شخصی ساعت 08:25 وارد محل کار خود شده و در ساعت 17:25 از محل کار خود خارج می شود. در صورت فعال بودن حالت شناوری در نرم افزار حضور و غیاب برای شخص مورد نظر ، به ازاء تأخیر صبح کسر کار و به ازاء اضافه کاری عصر اضافه کار محاسبه نشده و این دو با هم سر به سر می شوند. 

 

حد مجاز ارفاقی جهت ثبت ورود (تأخیر مجاز) : میزان زمانی است که پرسنل مجاز به ثبت تردد بعد از ساعت ورود می باشند تا برای آنها تاخیر ثبت نشود. مثلا اگر ساعت ورود در یک شرکت 8:00 بوده و حد مجاز ورود نیز 15 دقیقه در نظر گرفته شود. اگر شخصی تا 8:15 ورود خود را ثبت کند، برای وی تأخیری ثبت نمی شود، اما اگر شخص 8:16 و بعد از آن ثبت ورود کند، ‌برای او 16 دقیقه و یا بیشتر تأخیر منظور خواهد گردید.

حد مجاز ارفاقی جهت ثبت خروج (تعجیل مجاز) : میزان زمانی است که پرسنل مجاز به ثبت تردد قبل از ساعت خروج می باشند تا برای آنها تعجیل ثبت نشود. مثلا اگر ساعت خروج در یک شرکت 17:00 بوده و حد مجاز خروج نیز 15 دقیقه در نظر گرفته شود. اگر شخصی تا 16:45 خروج خود را ثبت کند، برای وی تعجیل ثبت نخواهد شد، اما اگر شخص 16:44 و قبل از آن ثبت خروج  کند، 16 دقیقه تعجیل و یا بیشتر برای او ثبت می شود.

 

 غیبت: روزهایی که شخص موظف به حضور در محل کار خود بوده ، اما ورود و خروجی در آن روزها ثبت نکرده باشد، برای وی غیبت منظور می گردد.

 

 حداقل اضافه کار : حداقل زمان مورد نیاز جهت محاسبه اضافه کار

مثال: اگر ساعت پایان کار 17:00 باشد و حداقل اضافه کار نیز 30 دقیقه تعیین شود. اگر یکی از کارکنان  17:29 ثبت خروج کند و نفر بعدی 17:30، برای نفر اول اضافه کاری محاسبه نخواهد شد و برای نفر دوم 30 دقیقه اضافه کاری لحاظ می گردد.

 حداکثر اضافه کار مجاز : حداکثر زمان مجاز جهت ثبت اضافه کاری

مثال: ساعت خروج 17:00 و حداکثر اضافه کاری در یک روز 3 ساعت تعریف شده است، اگر شخصی ساعت 21 ثبت خروج کند، با اینکه 4 ساعت اضافه در محل کار حاضر بوده ولی برای او 3 ساعت اضافه کاری در آن روز محاسبه می شود.

 

 مرخصی استحقاقی : طبق قانون کار ، به هر یک از کارکنان به ازاء‌ یکسال کار، 30 روز مرخصی استحقاقی تعلق می گیرد، که شخص می تواند بعنوان مرخصی روزانه یا ساعتی از آن استفاده کند.

در محاسبات مرخصی های ساعتی با جمع شدن به مرخصی روزانه تبدیل می شوند که این مورد معمولا در نرم افزارهای حضور و غیاب قابل تنظیم است . مثلاً می توانیم تعیین کنیم که جمع مرخصی ساعتی اگر به 8 ساعت برسد، تبدیل به یک روز مرخصی شود.

 مأموریت روزانه: اعزام کارکنان به خارج از شرکت (معمولا خارج از شهر)‌، جهت انجام امور مربوط به شرکت اگر بمدت یک روز یا بیشتر طول بکشد، مأموریت روزانه محاسبه می شود و طبق قانون علاوه بر حقوق روزانه ، فوق العاده مأموریت نیز به آن تعلق می گیرد.

مأموریت ساعتی :  اعزام کارکنان به خارج از شرکت، جهت انجام امور مربوط به شرکت اگر کمتر از یک روز باشد، مأموریت ساعتی محاسبه می شود، که اگر در ساعت موظفه کاری باشد، جزو کارکرد بوده و اگر در غیر ساعت موظف باشد، معمولاً اضافه کاری به آن تعلق میگیرد.

 


دانلود رایگان کتاب راهنمای حضور و غیاب حضور و غیاب تحت وب چیست؟

 یک خرید نرم افزاری خوب

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی