سیستم های حضور و غیاب

راهنمای جامع سیستم های حضور و غیاب

سیستم های حضور و غیاب

راهنمای جامع سیستم های حضور و غیاب

سیستم های حضور و غیاب
دنبال کنندگان ۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
محبوب ترین مطالب

۱۳ مطلب در خرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

دستگاههای حضور و غیاب مبتنی بر تشخیص چهره ، جزو جدیدترین تکنولو‍ژی های حضور و غیاب در بازار بوده و روز به روز در حال گسترش است. در این پست ابتدا تعریف کوتاهی از این تکنولوژی بیان کرده و سپس به معرفی چند نمونه از دستگاههای موجود در بازار ایران می پردازیم. 

سیستم شناسایی چهره یک سیستم بیومتریک است که با استفاده از روشهای هوشمند اتوماتیک، هویت یک انسان را بر اساس ویژگیهای فیزیولوژیکی تشخیص و تأیید می کند.

در یک دستگاه حضور و غیاب مبتنی بر تشخیص چهره ،ابتدا باید تصویر چهره افراد در سیستم معرفی شوند. بدین منظور ابتدا توسط یک دوربین از چهره فرد تصویر برداری می شود، سپس تصویر مورد پیش پردازش قرار گرفته و ویژگی هایی از آن استخراج شده و سپس ویژگی های بدست آمده در یک پایگاه داده ذخیره می گردد. در زمان ثبت ورود و خروج ،تصویر شخص اسکن شده و پس از انجام پیش پردازش مورد نیاز ،ویژگی های استخراج شده فرد ورودی با ویژگیهای موجود در پایگاه داده مقایسه میشود و شبیه ترین فرد انتخاب شده و تردد آن ثبت می گردد.


                         

نکته مهم:‌ هدف از معرفی این دستگاهها، تأیید و تبلیغ آنها نبوده و صرفا جهت آشنایی با چند نمونه از دستگاههای حضور و غیاب تشخیص چهره است.

 

 

معرفی دستگاه :

 

نام دستگاه : ST_Face 120              شرکت ارائه دهنده :علم و صنعت


                                        

شناسایی بر اساس چهره و کارت بدون تماس    

ظرفیت تعریف 800 چهره

ظرفیت ثبت تردد 100،000 رکورد

ابعاد 104 *160 *106 میلی متر

صفحه نمایش رنگی 3 اینچی  لمسی

ارتباط از طریق TCP/IP و USB (Flash memory)

مجهز به خروجی رله

 

 

نام دستگاه : iFace 202                 شرکت ارائه دهنده :دنیای پردازش


                                          

شناسایی بر اساس چهره،  اثر انگشت و کارت بدون تماس

ظرفیت تعریف 1500 چهره ، 2000 اثر انگشت ، 1000 کارت

ظرفیت ثبت تردد 100،000 رکورد

ولتاژ ورودی : 12V 3A

ارتباط از طریق TCP/IP و Rs232 ، USB ، Wifi

مجهز به خروجی رله

 

 

نام دستگاه : VF780                 شرکت ارائه دهنده :دنیای پردازش


                                     

 

شناسایی بر اساس چهره و  کارت بدون تماس

ظرفیت تعریف 1200 چهره ، 1000 کارت

ظرفیت ثبت تردد 100،000 رکورد

ولتاژ ورودی : 12V 3A

ارتباط از طریق TCP/IP ، USB ، Wifi

صفحه نمایش "3Touch LCD

 

 

 

نام دستگاه : AC7                 شرکت ارائه دهنده :آراز


                                

 

شناسایی بر اساس چهره ، اثر انگشت و کیبرد

ظرفیت تعریف 2000 چهره ، 25000 اثر انگشت

صفحه کلید:  60 کلید  لمسی قابل تعریف

ارتباط از طریق RS232 (مبتنی بر پروتکلTCP/IP ) ، RS485

صفحه نمایش LCDرنگی5 اینچی

مجهز به خروجی رله

 

 

 

نام دستگاه : KTA-900                 شرکت ارائه دهنده :کارابان

 

                                      

شناسایی بر اساس چهره ، اثر انگشت

ظرفیت تعریف 1500 چهره ، 2000 اثر انگشت

ظرفیت ثبت تردد 100،000 رکورد

ارتباط از طریق USB, TCP/IP, RS485

صفحه نمایش  3 اینچ رنگی لمسی

مجهز به خروجی رله

 

 انواع دستگاه حضور و غیاب و مقایسه آنها

 تکنولوژی بیومتریک چیست؟                            

 

 • Hamid Nazari
 • ۰
 • ۰

حضور و غیاب تحت وب چیست ؟


با توسعه نرم افزارهای حضور و غیاب و گسترش استفاده از سیستم های حضور و غیاب در ادارات و شرکتهای بزرگ، نرم افزارهای ویندوزی حضور و غیاب کم کم جای خود را به نرم افزارهای تحت وب داده اند.    

نرم‌افزار تحت‌ وب نرم‌افزاری است که کاربران برای استفاده از آن، تنها نیاز به یک مرورگر وب ازقبیل: گوگل کروم، اینترنت اکسپلورر، فایر فاکس و یک ارتباط شبکه دارند. این نرم افزارها برخلاف نرم افزار های تحت ویندوز، نیازی به دانلود یا دریافت CD برای نصب یا به‌روزرسانی ندارند. نرم افزار بر روی یک سرور نصب شده و  با تغییر در عملکرد یا آپدیت بر روی سرور، تغییرات انجام شده برای همه کاربران در سطح شبکه در دسترس خواهد بود.  تحت وب بودن نرم‌افزار، الزاما به معنی تحت اینترنت بودن آن نیست. قطع یا وصل بودن اینترنت مشکلی را در اجرای نرم افزار تحت وب ایجاد نمی کند. تحت وب بودن یعنی ارتباط کاربر با نرم افزار از طریق مرورگر وب و تبادل اطلاعات با سرور از طریق یک ارتباط شبکه. این ارتباط شبکه می‌تواند به کوچکی و محدودیت یک شبکه داخلی در یک ساختمان کوچک و یا به بزرگی و گستردگی جغرافیایی شبکه اینترنت باشد.

 

                                


مزیت برنامه های تحت وب:

  ü   مهمترین مزیت برنامه های تحت وب سادگی توزیع این برنامه ها بین کاربران است.(تنها نیاز به نصب برنامه روی سرور داریم) و استفاده از آن بصورت نامحدود توسط تمام کامپیوترهای تحت شبکه به شرط داشتن سطح دسترسی امکانپذیر است.


 ü       تمام افراد از آخرین نسخه موجود روی سرور استفاده می کنند و نگرانی در مورد اینکه هر کدام از آخرین نسخه استفاده می کنند یا نه وجود ندارد.

 

  ü   نرم افزار تحت وب مستقل از پلت فرم است. اهمیتی ندارد که کاربر از چه نوع کامپیوتری استفاده می کند. حتی میتوان از طریق موبایل، تبلت و ... در صورت دسترسی به شبکه از آن استفاده نمود.

 

  ü   با توجه به تحت وب بودن نرم افزار، نیاز به نصب و نگهداری نرم افزار در نقاط  مختلف نمی باشد. ضمنا پهنای باند محدودتری نسبت به سایر انواع نرم افزارهای تحت شبکه اشغال می نماید.

 

  ü   هر کاربر می تواند بدون مراجعه به واحد  حضور و غیاب و  از پشت کامپیوتر خود بسته به سطح دسترسی تعریف شده برای وی از وضعیت حضور و غیاب خود در بازه های زمانی مختلف آگاهی یابد.

 

  ü   در اتوماسیون تحت وب ، گردش کارها (از جمله ثبت درخواست مرخصی، مأموریت ، تأیید آنها و ... ) نیازی به پرینت و استفاده از کاغذ ندارد و تمامی درخواست و تأییدیه ها از طریق نرم افزار انجام می گیرد.


  این مزایا می توانند باعث صرفه جویی بیش از میلیونها دلار هزینه نسبت به برنامه های تحت ویندوز شوند.توانایی ایجاد سریع تغییرات و نیز نگهداری و کنترل ساده ی کد این برنامه ها، از مهمترین مزایای آنها به شمار می روند.

 

                   
 اصطلاحات پرکاربرد نرم افزار حضور و غیاب

 یک خرید نرم افزاری خوب

 • Hamid Nazari
 • ۰
 • ۰

درباره ICL232

درباره ICL232در اکثر دستگاههای حضور و غیاب یک IC بنام میکروکنترلر وجود دارد که دارای ورودی و خروجی های بسیار بوده و کار اصلی آن انجام محاسبات و پردازش می باشد. سطح ولتاژ بیشتر میکروکنترلرها TTL  می باشد . در TTL دو سطح ولتاژ 5V + و 0 V در نظر گرفته می شود. برای ارتباط میکرو کنترلر موجود در دستگاه حضور و غیاب با کامپیوتر معمولا از پورت سریال ( COM ) موجود بر روی کامپیوتر استفاده می کنیم که از پروتکل ارتباطی RS232 استفاده میکند.

در RS232 دو سطح ولتاژ -12V و +12V  استفاده می شود . از انجایی که استاندارد RS232 با TTL سازگار نیست(تفاوت سطح ولتا‍‍‍‍‍‍ژها)، بنابراین برای تبدیل سطح ولتاژ RS232 به سطح ولتاژ TTL یا بالعکس نیاز به یک مبدل داریم.  این مبدل ICL232 نام دارد.

ICL232 ساخته شده توسط شرکت Intersil است. این Ic دو مبدل TTL به RS232  و نیز دو مبدل RS232 به TTL را در خود جای داده است و تنها از یک تغذیه +5V استفاده می کند.


                                      


 معرفی ماژول RFM130

 منبع تغذیه سوئیچینگ

 • Hamid Nazari
 • ۰
 • ۰

نکات مهم در محافظت از دستگاه حضور و غیاب


1-      1- حتی الامکان دستگاه حضور و غیاب را در محیط داخلی و سربسته (Indoor) مانند اتاق ،‌راهرو یا کیوسک نصب کنید. در صورت نصب در محیط بیرونی (Outdoor) حداقل از سایه بان یا جعبه محافظ جهت حفاظت دربرابر باران، رعد و برق و نور خورشید  استفاده کنید.2-      2- دستگاه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید و یا روشنایی قوی نصب نکنید. تابش مستقیم نور خورشید و یا روشنایی قوی بر عملکرد دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره و اثر انگشتی تأثیر منفی دارد.3-      3- در نزدیکی محل نصب دستگاه نباید میدان مغناطیسی قوی همانند کابلهای فشار قوی وجود داشته باشد.4-      4- ازپریز برق مناسب و محافظ دار برای دستگاه حضور و غیاب استفاده کنید. (حتی الامکان متصل به Ups یا محافظ برق)

5-      5- سعی کنید از برق مشترک (سه راهی برق) که چند دستگاه برقی دیگر مانند کامپیوتر ، یخچال و ... به آن متصل است ، برای دستگاه حضور و غیاب استفاده نکنید.6-      6- حتی الامکان پریز برق دستگاه حضور و غیاب در دسترس عموم نباشد.

7-      7- از نصب دستگاه حضور و غیاب در محیطهای دارای رطوبت بالا، گرد و غبار و یا دوده خودداری کنید.

8-      8-هرچند وقت یکبار با یک پارچه نمناک دستگاه را تمیز کنید. هنگام تمیز کردن از پاشیدن آب یا مایع دیگر بصورت مستیم بر روی دستگاه خودداری کنید.9-   9- از نصب دستگاه حضور و غیاب در محیط بسیار گرم یا بسیار سرد خودداری کنید و یا دمای محل مورد نظر را توسط وسایل گرمایشی یا سرمایشی تعدیل نمائید.

10-   10- از برخورد هرگونه ضربه به دستگاه حضور و غیاب جلوگیری کنید.

11-   11- دستگاه حضور و غیاب را در ارتفاع مناسبی از کف نصب نماید.( افراد کوتاه قد و قد بلند شرکت را در نظر بگیرید.).

12-   12- در مقابل افراد متفرقه و غیر مجاز رمز مدیریت دستگاه حضور و غیاب را وارد نکنید.

13-   13-  زمان تخلیه (خواندن ترددها)‌از روی دستگاه با زمان پیک ورود و خروج پرسنل تداخل نداشته باشد.

14-   14- برچسب گارانتی روی دستگاه را به هیچ وجه مخدوش نکنید.

15-   15- در صورت استفاده از چند دستگاه حضور و غیاب ، دستگاهها را در فواصل مناسب از هم نصب نمایید.


          مزایایی استفاده از سیستم حضور و غیاب

        الزامات نصب سیستم حضور و غیاب

 • Hamid Nazari
 • ۰
 • ۰

سه تنظیم مهم در سنسور اثر انگشت سوپریما


                                                                      

 

Enrol mode  : تنظیم نحوه انگشت نگاری و ذخیره نمونه اثر انگشت بر روی سنسور اثر انگشت است. با انتخاب گزینه پیش فرض 2 Templates ، هنگام معرفی اثر انگشت از هر انگشت دو نمونه و الگو ) Template ) در حافظه سنسورذخیره می گردد.  یک نمونه ثابت بوده و نمونه دوم ، در هر بار ثبت تردد با انگشت ، به روز رسانی می شود. بنابراین چنانچه در طی زمان کیفیت اثر انگشت تغییر کند، دستگاه در تشخیص آن دچار مشکل نخواهدشد. البته با انتخاب این گزینه در تنظیمات سنسور ظرفیت حافظه اثر انگشت نصف خواهد شد یعنی اگر حافظه سنسور 9000 نمونه باشد، شما می توانید حداکثر 4500 انگشت بر روی سنسور معرفی نمائید.

 

Security Level : این گزینه مربوط به تنظیم خطا در تشخیص اثر انگشت (تشخیص اثر انگشت دیگری به جای شما) است. مثلا اگر شما گزینه پیش فرض 10.000/1 را انتخاب کنید. احتمال تشخیص اشتباه اثر انگشت 1 به 10.000 یعنی 0.01 % خواهد بود .

 

Rotation : نحوه قرار دادن انگشت بر روی سنسور اثر انگشت ، جهت ثبت تردد یکی از نکات مهم می باشد. تنظیم این بخش به ما کمک می کند تا اگر شخصی انگشت خود را با چرخش نسبت به نمونه اصلی بر روی سنسور قرار دهد، دستگاه در تشخیص آن با مشکل مواجه نشود. گزینه پیش فرض 30 درجه است ولی می توان آنرا تا 90 درجه نیز تنظیم کرد. آشنایی با شرکت سوپریما
 • Hamid Nazari
 • ۰
 • ۰

نکات مهم در خرید دستگاه حضور و غیاب


 

در صورت نیاز به خرید دستگاه حضور و غیاب برای شرکت خود ، ابتدا نیازها و شرایط کارگاه و شرکت خود را در نظر گرفته و با دستگاههای موجود در بازار تطابق دهید.

دستگاههای حضور و غیاب از نظر کلی به سه گروه کارتی ، اثر انگشتی و تشخیص چهره تقسیم می شوند. دستگاههای کارتی ساده ترین و ارزانترین و دستگاههای تشخیص چهره پیچیده ترین و گرانترین دستگاههای حضور و غیاب هستند. البته نوع ترکیبی این دستگاهها نیز موجود است.

1- اگر بدنبال یک دستگاه ارزان قیمت می گردید. دستگاه حضور و غیاب کارتی ، گزینه مناسبی برای انتخاب خواهد بود. کار با این دستگاهها بسیار ساده بوده و سازگار با اکثر محیطهای کارگاهی و اداری می باشد. دو نقطه ضعف عمده این دستگاهها ، احتمال گم شدن یا فراموش کردن کارت و سوء استفاده از  کارت (ثبت کارت توسط شخص دیگر ) می باشد.

در دستگاه های بیومتریک مانند اثر انگشت و تشخیص چهره این مشکلات مشاهده نمی شود. این دستگاهها گرانتر و پیچیده تر از دستگاههای کارتی هستند. مدت زمان مورد نیاز جهت ثبت تردد در این دستگاهها (شناسایی و ثبت تردد از طریق انگشت و چهره) یک ثانیه و بیشتر (طولانی تر از دستگاه کارتی) خواهد بود و در اماکنی که تعداد پرسنل زیادی دارند، امکان تشکیل صف و ازدحام هنگام ورود و خروج می باشد. بنابراین شما باید تعداد پرسنل خود و شیفتهای ورود و خروج را در نظر بگیرید. مثلا برای تعداد پرسنل 300 نفر و یا بیشتر قطعا به تعداد 2 یا بیشتر دستگاه حضور و غیاب نیاز می باشد.

در دستگاههای بیومتریک، سرعت پردازش و سرعت شناسایی و ثبت تردد بسیار مهم می باشد، مخصوصا در شرکتهایی که تعداد پرسنل زیادی در یک زمان ورود یا خروج ثبت می کنند، بسیار نمود پیدا می کند. بنابراین هنگام خرید دستگاه ، این مورد را در نظر گرفته و در مورد آن تحقیق و پرس و جو کنید.

 

2-ظرفیت حافظه دستگاه مورد مهم دیگری است که باید در نظر بگیرید. در دستگاههای بیومتریک دو حافظه داریم. یک حافظه مربوط به ثبت ترددها است و حافظه دیگر محل نگهداری نمونه اثر انگشت یا چهره می باشد.

هرچه تعداد پرسنل شرکت بیشتر باشد، ‌تعداد ترددهایی که در حافظه در یک ورود یا خروج ثبت می شود،‌افزایش می یابد و بالطبع حافظه دستگاه زود پر خواهد شد . البته در بیشتر دستگاههای حضور و غیاب ،‌در صورت پر شدن حافظه ،‌ترددهای جدید جایگزین ترددهای قدیمی خواهد شد. هنگام خرید دستگاه حضور و غیاب تعداد پرسنل شرکت و نیز گنجایش حافظه دستگاه و همچنین نحوه تخلیه (خواندن) ترددها را بررسی کنید. مثلا اگر شما دارای 500 نفر پرسنل هستید و دستگاه حضور و غیاب شما ظرفیت 10.000 تردد را دارد. اگر همه پرسنل شما در همه روزهای کاری ثبت تردد کنند، تعداد ترددهای ثبت شده در یک روز حداقل 1000 تردد (حداقل یک ورود و یک خروج)‌خواهد بود و حافظه دستگاه ظرف مدت 10 روز پر خواهد شد. از شرکت فروشنده دستگاه حضور و غیاب درباره ظرفیت حافظه ، نحوه خواندن ترددها (بصورت دستی یا اتوماتیک) و امکان بازیابی ترددها سوال کنید.

حافظه دیگر در دستگاه حضور و غیاب ، محل نگهداری نمونه اثر انگشت و یا نمونه چهره کارکنان جهت تطابق هنگام ثبت تردد است. مثلا اگر ظرفیت ذخیره اثر انگشت در یکدستگاه 5.000 نمونه باشد و شما بخواهید از هر شخصی دو نمونه اثر انگشت تعریف و ذخیره کنید،‌ حداکثر می توانید از 2.500 نفر در این دستگاه نمونه گیری کنید. البته این مورد بیشتر در شرکتهای بزرگ با تعداد زیاد پرسنل مهم خواهد بود. در ضمن تعداد نمونه های ذخیره شده با سرعت شناسایی و ثبت تردد نسبت عکس دارد،‌یعنی هر چه تعداد نمونه اثر انگشت یا چهره تعریف شده در دستگاه افزایش یابد، سرعت شناسایی و ثبت تردد کاهش می یابد.

 

3-نوع ارتباط با دستگاه حضور و غیاب جهت خواندن ترددها ، یکی دیگر از مواردی است که باید بهنگام خرید توجه داشته باشید و با امکانات و بستر ارتباطی شرکت خود تطابق دهید.

نوع ارتباط با دستگاه حضور و غیاب می تواند یکی از موارد زیر باشد:

پورت سریال (Rs232) ، مودم ، شبکه سیمی (Rj45) ، پورت Usb ، شبکه بی سیم (Wifi) ، رابط اکسترنال تخلیه ، اینترنت

بررسی کنید که امکان استفاده از کدام یک از موارد ذکر شده در مکان مورد نظر شما ، آسانتر است و آیا دستگاه حضور و غیاب مورد نیاز ، این امکان را در اختیار شما قرار می دهد یا نه ؟

 

4-وجود باطری (UPS) در دستگاه حضور و غیاب یکی از الزامات مهم است. در هنگام قطع برق ، باطری (UPS) برق مورد نیاز دستگاه حضور و غیاب را تأمین می کند. بررسی کنید که دستگاه مورد نیاز شما باطری دارد یا نه؟ مدل و مشخصات باطری چیست ؟ و برای چه مدتی دستگاه را روشن نگه می دارد ؟

 

5-مدیریت دستگاه حضور و غیاب و انجام تنظیمات مورد نیاز بر روی آن از دو طریق امکانپذیر است:‌از طریق منوهای روی دستگاه حضور و غیاب – از طریق اتصال به یک کامپیوتر.

بررسی کنید که دستگاه مورد نظر شما از کدام راه قابل مدیریت و تنظیم است. آیا انگشت نگاری و انجام تنظیمات دیگر بر روی دستگاه بدون نیاز به کامپیوتر  امکانپذیر است ؟

 

 

6-در باره نرم افزار حضور و غیاب با دقت بیشتری بررسی کنید. شرکت فروشنده دستگاه حضور و غیاب ، چه نرم افزارهای حضور و غیابی دارد؟ آیا نرم افزارهای موجود نیازهای شما را مرتفع می سازد ؟ آیا دستگاه حضور و غیاب مورد نظر امکان ارتباط با نرم افزارهای شرکتهای دیگر را دارد ؟ آیا امکان ارتباط بین نرم افزار انتخاب شده با سیستم های حقوق و دستمزد وجود دارد ؟ و فرمت خروجی نرم افزار حضور و غیاب برای سیستم حقوق و دستمزد چیست ؟

 

7-آیا در صورت نیاز ، استفاده از دستگاه حضور و غیاب انتخاب شده  در سیستم کنترل تردد امکانپذیر (خروجی رله ) می باشد؟

 

8-برای بعضی از افراد شکل و ظاهر دستگاه و شکیل بودن آن مهم است. صفح نمایش دستگاه رنگی است یا سیاه و سفید؟ اندازه صفحه نمایش دستگاه را در نظر بگیرید؟ قبل از اقدام به خرید ، در صورت امکان دستگاه را بصورت حضوری رویت نمایید.

 

9-آیا قیمت دستگاه انتخاب شده متناسب با بودجه شرکت شما می باشد؟ قیمت دستگاه حضور و غیاب منتخب در مقایسه با دستگاههای مشابه بالاتر است یا پائین تر ؟

 

10-یکی از مهمترین نکاتی که باید هنگام انتخاب و خرید دستگاه حضور و غیاب در نظر بگیرد،‌گارانتی دستگاه و خدمات پس از فروش و نحوه پشتیبانی شرکت فروشنده است؟ پشتیبانی رایگان دستگاه  و نرم افزار آن چه مدتی است؟ در این مورد خیلی تحقیق کنید. خیلی مهم است.

 

 

 

                 

                                              

  مزایای استفاده از سیستم حضور و غیاب

 الزامات نصب سیستم حضور و غیاب

 

 • Hamid Nazari
 • ۰
 • ۰

ماه رمضان

هرچه داریم از خداست و هرچه توان داریم برای خدا باید خرج کنیم.

با ادب خاص خود وارد این مهمانی بی مانند بشویم ...

ماه رمضان بر شما مبارک • Hamid Nazari
 • ۰
 • ۰

گزارش‌هایی از تجارت بیومتریک، منتشر شده توسط مؤسسه پژوهشی ABI و WinterGreen

 

طبق تحقیقات بیومتریک منتشر شده جدید مؤسسه پژوهشی ABI، پیش بینی میشود که  فروش سنسور اثر انگشت در گوشی‌های هوشمند تا سال 2020 با افزایش سالیانه 17٪ به مرز 1 میلیارد برسد. این روند از طریق افزایش تعداد فروشندگان گوشی‌های هوشمند چینی با سرمایه گذاری در تجهیز دستگاه های خود به سنسور اثر انگشت محقق می‌شود. این گزارش نشان می‌دهد که روش های بیومتریک مانند تشخیص چهره، صدا یا شناسایی از روی چشم توسعه اولیه خود را پشت سر گذاشته و در حال ظهور است و با نرخ رشد 144 درصد در 5 سال در حال ادغام در گوشی های هوشمند است.

دستگاه‌های خودپرداز در حال ادغام با تکنولوژی تشخیص رگ‌های دست به عنوان یکی از طرق جدید شناسایی است، در حالی که همچنان تشخیص صدا به حفظ موقعیت پیشین خود در پیشگیری از تقلب در تجارت نرم افزار ادامه خواهد داد. در بخش بهداشت و درمان، تشخیص عنبیه به طور گسترده به عنوان نوعی کنترل دسترسی منطقی و فیزیکی استفاده می‌شود، در حالی که بیمارستان‌ها به تدریج در حال سرمایه گذاری بیشتر در ID بیمار مبتنی بر بیومتریک و پرونده‌های پزشکی الکترونیکی (EMR) هستند.در این گزارش از چند تامین کننده پیشرو در تکنولوژی بیومتریک اعم از Safran Morpho، NEC، 3M Cogent، Agnitio و FPC و همچنین فروشندگان نوظهور مانند  Techshino، EyeVerify  و   VKansee  نام برده شده است.


                                                                
 

گزارش دیگر مربوط به  مؤسسه پژوهشی WinterGreen است. در این گزارش ، یک تحقیق جدید تحت عنوان: "سهم بازار، استراتژی، و پیش بینی های بیومتریک از سال 2015 تا 2021 در سراسر جهان" منتشر شده است. مؤسسه پژوهشی WinterGreen در این گزارش اعلام کرده که بازار جهانی بیومتریک از 7 میلیارد دلار در سال 2014 به 44.2 میلیارد دلار در سال 2021 افزایش خواهد یافت.

در این گزارش از کشورهای هند، مکزیک و روسیه کشورهای در رأس رشد انفجاری رانندگی از سیستم های بیومتریک یاد شده است. بر طبق این گزارش،رشد تکنولوژی بیومتریک در واکنش به تهدیدات امنیت جهانی، مانند حملات تروریستی، طرح های امنیتی فرودگاه ها و تلاش برای کاهش نرخ جرم و جنایت است. این تهدیدها منجر به اجرای تعدادی پروژه توسط دولت‌ها در سراسر جهان از جمله گذرنامه های الکترونیکی، گواهینامه های رانندگی الکترونیکی، مدیریت گمرک و ID های ملی شده است.

بر اساس این گزارش، دیگر صنایع کلیدی در تجارت بیومتریک امور مالی، دستگاه‌های مصرف کنندگان و بهداشت و درمان می‌باشند. همچنین در این گزارش انواع دستگاه‌های بیومتریک کلیدی، از جمله سیستم‌های خودکار تشخیص اثر انگشت (AFIS)، سیستم شناسایی با رگ‌های دست (مکمل AFIS) ، سیستم‌های غیر خودکار شناسایی اثر انگشت، تشخیص چهره، اسکن عنبیه، AFIS یکپارچه، و سیستم‌های عنبیه، شناسایی DNA، امضای بیومتریک، دستگاه های رمزگذاری داده ها، نوار رمز گذار و اسکنر سند معرفی شده است.

در این گزارش 4 بخش تجاری برای تکنولوژی بیومتریک شامل اجرای قانون، سیستم‌های کنترل مرزی از جمله سیستم‌های ID دولتی، دسترسی به محل کار و ID مصرف کننده لیست شده است. همچنین این گزارش چند مورد از استفاده‌های کلیدی، از جمله سیستم‌های پرداخت در گوشی‌های هوشمند، دستگاه احراز هویت مصرف کننده، بانکداری همراه، دستگاه‌های خودپرداز (cashpoints)، سیستم‌های اطلاعاتی دولتی، نقطه فروش معاملات، توزیع دارو و دستگاه پوشیدنی احراز هویت را تجزیه و تحلیل کرده است. به گفته سوزان اوستیس، سرپرست تیم تحقیقاتی WinterGreen: "بیومتریک به دلیل دستگاه‌های حفاظت در برابر هویت شخصی نشان دهنده یک صنعت چند میلیارد دلاری است. همچنین سنگ بنای دستگاه های اجرای قانون با ID اثر انگشت را فراهم می کند."
 تکنولوژی بیومتریک چیست؟

انواع سنسور اثر انگشت 

 • Hamid Nazari
 • ۰
 • ۰

بیومتریک چیست؟

تکنولوژی بیومتریک(Biometric) چیست؟

بیومتریک به روش های خودکار تشخیص یا تایید هویت یک شخص زنده از طریق اندازه گیری مشخصه های فیزیولوژیکی یا رفتاری وی اطلاق میشود بدین ترتیب بیومتریک یک مجموعه فناوری محسوب میگردد. سامانه های بیومتریک دارای دو خصوصیت بسیار مهم هستند که  قابلیت اطمینان آن ها را بالامی برد و عبارت است  از اینکه اولا شخصی که می خواهد تائید هویت شود باید شخصا در هنگام فرآیندحضور داشته باشد و دوما تشخیص هویت نیازی ندارد که شخص اطلاعاتی را حفظ یا یادآوری کند یا اینکه چیزی را با خود همراه داشته باشد.در سامانه های بیومتریک با دو مساله روبرو هستیم:

1-       اثبات اینکه شخصی که ادعا می کنید هستید یا نه

2-       اثبات اینکه شخصی نیستید که ادعا می کنید

یک سامانه بیومتریک شامل یک مرحله پیش ثبت نام است و شخص پس از این مرحله میتواند به دفعات توسط سامانه تائید هویت شود. در سامانه هایی که از خصوصیات رفتاری شخص استفاده می کنند، این ویژگی ها نباید نسبت به تغییرات حساس باشند. این تغییرات می توانند سلامتی فرد یا حالت روحی فرد در طول زمان باشد.

هر سامانه بیومتریک باید توانایی انجام دو کار زیر را داشته باشد

1-       تشخیص هویت

2-       تائید هویت

مرحله تشخیص هویت یک جستجوی یک در چند می باشد و بدین صورت است که سامانه ابتدا باید مشخص کند که آیا فرد در بانک اطلاعاتی موجود است یا نه و درصورت وجود فرد دربانک اطلاعاتی باید مشخص کند که این شخص شناسایی شده چه کسی است.در مرحله تائید هویت که یک مقایسه یک به یک است، سامانه کد ورودی را با کد موجود وادعا شده مقایسه می کند و مشخص می کند که آیا تشخیص داده شده درست است یا نه.

در بیشتر سامانه های بیومتریک مرحله ثبت نام در سامانه از مرحله تشخیص هویت جدا شده است، زیرا در مرحله ثبت نام باید مساله اینکه آیا فرد قبلا در سامانه ثبت نام کرده است یا نه مدنظر قرار گیرد تا از ثبت نام یک نفر در سامانه با چند هویت مختلف جلوگیری شود و قابلیت اطمینان سامانه بالا رود، در حالی که در مرحله تشخیص هویت مساله مهم فقط یافتن فرد از بین کدهای ذخیره شده در پایگاه داده است. یک شناسه بیومتریک خوب که می تواند به عنوان ویژگی در سامانه بیومتریک مورد استفاده قرار گیرد باید خصوصیات زیر را داشته باشد.

1- منحصر به فرد بودن: هر فرد آن ویژگی را به طور منحصر به فرد و متمایز با دیگران داشته باشد.

2- استخراج پذیری: بتوان آن ویژگی را در مورد هر فرد به راحتی، با سرعت بالا و بدون نیاز به پردازش های زیاد  به دست آورد.

3- قابلیت تفکیک پذیری بالا: یعنی اینکه اختلاف این ویژگی در مورد دو فرد متفاوت خیلی زیاد باشد تا به راحتی قابل تقکیک باشند.

4- پایداری: یعنی اینکه ویژگی استخراج شده در طول زمان و در اثر تغییراتی در یک شخص در طول عمرش به وجود می آیند بدون تغییر باقی بماند.


                                                        


تفاوت مشخصه های فیزیولوژیکی و رفتاری:

اثر انگشت , الگوی عنبیه , الگو خونی ویا حرارتی صورت و یا الگوی فیزیکی چهره , الگو عروق خونی , شبکیه چشم , DNA , هندسه دست از جمله  مشخصه های فیزیوپلوژیکی و در عین حال صدا و نحوه ی مکالمه , نحوه امضا , نحوه تایپ عبارات و نحوه راه رفتن از جمله مثال های مشخصه های رفتاری محسوب میگردد. لازم به ذکر است که این الگوها در افراد مختلف حتی در دوقلوها متمایز  هستند و بدین ترتیب میتوان با بکار گیری سخت افزار و نرم افزار مناسب از انها تعیین یا تایید هویت افراد به صورت کاملا خودکار با حد اکثر سرعت و دقت لازم و با حداقل خطای ممکن بهره جست.

امضاء:

برای ثبت امضا از یک اسکنر بخصوص استفاده می شود ، این اسکنر نه تنها شکل امضاء را اسکن می کند بلکه طرز امضاء کردن را هم می سنجد، به این مفهوم که مناطقی را که قلم را فشار دادید یا تند حرکت دادید ویا برعکس مناطقی از امضا را که خط نازک کشیده اید یا با دقت و آرامش بیشتری کشیده اید را ثبت و مقایسه می کند و با استفاده از این روش جعل امضاء غیر ممکن می شود. البته این روش بهتر است که در مواردی استفاده شود که افراد زیاد از امضاء خود استفاده می کنند در غیر این صورت این روش نیز احنیاج به به روز شدن پیدا می کند. از این روش در امضا کردن قرار داد های مهم که در فواصل دور انحام می گیرد و همچنین در بانکها میتوان استفاده کرد.

صدا:

ضبط صدا از طریق یک دستگاه ضبط کننده صدا انجام می گیرد و سپس با سخت افزار و نرم افزار مربوطه مورد تحلیل قرار می گیرد با توجه به امکانات در دسترس میتوان مکث ها و بالا و پایین رفتن تون صدا را به صورت یک الگوی صوتی در اورد و با الگوهای ذخیره شده مورد مقایسه قرار داد. نمونه وسایل ساخته شده از این روش قفل در است که با چک کردن صدا و کلمه گفته شده ومعنی جمله ساخته شده کار می کند. به این صورت که کلمه ای یا جمله ای از قبل تعیین شده و به کاربر گفته می شود.

اثر انگشت:

اثرانگشت یکی ازمعروف ترین انواع بیومتریک ها است که اززمان های قدیم برای شناسایی افراد به کارمیرود. قبل ازاختراع کامپیوتر و اتوماتیک شدن فعالیت ها، عمل تطابق به صورت دستی و توسط انسان ها انجام می شد.  این امر باعث کندی وخسته کنندگی فرایند می گردید.

 درآغازازCCD) charge coupled Devices) ها برای ثبت تصاویرانگشت افراد استفاده می شد، با پیشرفت تکنولوژی روش های تصویربرداری با رزولوشن بالا به وجود آمد که درآن ازحسگرهای سیلیکونی استفاده می شود. علی رغم این پیشرفت تکنولوژی، معایب آن هم چنان باقیمانده است

صورت:

اسکن از صورت به طرزی متفاوت از موارد دیگر صورت می گیرد در این روش نمونه بدست آمده باید به صورت 3D باشد برای این منظور از 3 دور بین که نسبت به هم زاویه 90 درجه می سازند یا از یک دوربین متحرک که بصورت یک نیم دایره که مرکز آن صورت شخص مورد نظر قرار گرفته استفاده کرد و به وسیله نرم افزار مربوطه یک تصویر 3D بدست آورد. در تصویر بدست آمده نقاط قرار گیری ابروها ، چشمها، بینی، دهان ،چانه و طول چانه و پیشانی همچنین فاصله چشمها و ابرو ها و … ثبت و سپس با نمونه های ذخیره شده مقایسه می شوند.
این روش به علت استفاده از سخت افزار و نرم افزارهای گران قیمت هزینه زیادی دارد ولی قابلیت اعتماد بالایی دارد. در این روش نیز مانند روش اسکن کف دست نیاز به بروز شدن اطلاعات وجود دارد.

چشم:

اسکن چشم به دو صورت است:

اسکن شبکیه:

در اسکن شبکیه با استفاده از دوربین مخصوص الگوی رگ های خونی اسکن می شود برای این کار از لیزر مادون قرمز کم قدرت استفاده میشود. برای بدست اوردن یک تصویر با کیفیت خوب و متمرکز باید چشمها نزدیک دوربین قرار گیرد و این موضوع و اینکه از اشعه لیزر استفاده می شود باعث شده افراد زیادی به این روش علاقه نشان ندهند. درضمن بر خلاف تصور اینکه شبکیه تغییر نمی کند تحقیقات پزشکی نشان داده که برخی از بیماریها روی شبکیه تاثیر می گذارند و آن را تغییر می دهند.

اسکن عنبیه:

در اسکن عنبیه دوربین مخصوص رگه های عنبیه را اسکن میکند و با توجه به اینکه تعدادی زیادی از ویژگیها مورد اسکن و مقایسه قرار می گیرند روش مطمئنی ایجاد میشود، در ضمن این روش با لنز ها و عینک ها نیز تطبیق داده شده و نیز مشکل نز دیک بودن دوربین به چشم نیز حل شده و کاربر باید چشم خود را در فاصله حدوداً 30 سانتی متری از دوربین قرار دهد.

 تشخیص هویت مبتنی بر تصاویر عنبیه شامل تجزیه و تحلیل ویژگی هایی است که در بافت رنگی چشم محصور بین مردمک و عنبیه قرار دارند. بافت های پیچیده عنبیه می توانند شامل ویژگی های مشخص و فراوانی از قبیل: شیارها و برآمدگی ها، بافت های زیگزاگی، حلقه ها و لکه هاباشند. نواقص ژنتیکی که باعث نداشتن اثر انگشت می شود

 زنده بودن اثر انگشت و تشخیص هویت 

 • Hamid Nazari
 • ۰
 • ۰

اصطلاحات پرکاربرد نرم افزا ر حضور و غیابشیفت : یک بازه زمانی است که در نرم افزار حضور و غیاب تعریف می کنیم و کارکنان موظفند در این بازه زمانی در محل کار خود حضور داشته باشند. بنابراین تعریف شیفت مستلزم معین کردن حداقل دو زمان شروع کار(ورود)‌ و پایان کار(خروج) است.

شیفت ساده یا اداری: معمولا از یک ساعتی در روز(معمولا صبح) شروع شده و در یک ساعت در همان روز (معمولا عصر )پایان می یابد. مجموع کارکرد در این نوع شیفت میزان ثابتی است.

 شیفت ساعتی: در واقع در این مورد شیفتی تعریف نمی کنیم. این شیفت ساعت کارکرد ثابتی ندارد و مجموع کارکرد در آن به میزان حضور  در محل کار بستگی دارد. مثلا شخصی که به او شیفت ساعتی اختصاص داده شده است. در طی یک هفته بصورت زیر در محل کار خود حضور  می یابد:

شنبه :‌ 15-09 یکشنبه :18-10 دوشنبه :‌استراحت سه شنبه : 17-08  چهارشنبه: 16-11

جمع کارکرد این شخص در این بازه بازه زمانی 28 ساعت می شود. نکته مهم این که در شیفت ساعتی کسر کار و اضافه کار نداریم.

 شیفت چرخشی: در این نوع شیفت بازه های زمانی تعریف شده بصورت منظم تکرار می شود.

یک مثال ساده برای این نوع شیفت ، شیفتهای نگهبانی است. مثلا یک نگهبان 24 ساعت در محل کار خود حضور  می یابد و 48 ساعت در استراحت است. بعد از استراحت مجدداً 24 ساعت کار و دوباره 48 ساعت استراحت دارد و این سیکل کاری بصورت منظم تکرار می شود.

 شیفتهای نامنظم : در برخی موارد مانند بیمارستانها ، حضور کارکنان از قاعده و نظم خاصی پیروی نمی کند و در یک ماه ممکن است ساعتهای کاری متفاوت باشد. برخی نرم افزارها این امکان را فراهم می سازند تا در مواجه با اینگونه موارد بتوان شیفتهای نامنظم تعریف نمود.

 

 تاخیر: به مدت زمانیکه شخص پس از ساعت شروع کار،‌ در محل کار خود حضور یابد ،تأخیر گفته می شود. مثلاً ساعت شروع کار در یک شرکت ساعت 8:00 صبح بوده و فردی در ساعت 8:18 ورود خود را  ثبت می کند. برای این شخص در آن روز 18 دقیقه تأخیر منظور می گردد.

 تعجیل: به مدت زمانیکه شخص پیش از ساعت پایان کار، محل کار خود را ترک کند، تعجیل می گویند. مثلاً در صورتیکه ساعت پایان کار 17:00 بوده و فرد مورد نظر بدون مجوز در ساعت 16:40 دقیقه خروج خود را ثبت کند، 20 دقیقه برای وی تعجیل ثبت خواهد شد.

کسر کار: به مجموع مدت زمانیکه شخصی در بازه زمان کاری خود بدون مجوز در محل کار خود حضور نداشته باشد، کسر کار می گویند. به عبارت دیگر کسر کار برابر است با  مجموع تأخیر و تعجیل. البته ممکن است شخصی پس از ثبت ورود و حضور چند ساعت در محل کار خود، بدون مجوز از شرکت خارج شده و پس از طی زمانی دوباره وارد شرکت شود که به این بازه زمانی نیز کسر کار می گویند.

 

 شناوری : حالت شناوری به سر به سر شدن تأخیر با اضافه کار گفته می شود. مثلا یک در یک شیفت اداری با ساعت شروع کار 8:00 و پایان کار 17:00 ، شخصی ساعت 08:25 وارد محل کار خود شده و در ساعت 17:25 از محل کار خود خارج می شود. در صورت فعال بودن حالت شناوری در نرم افزار حضور و غیاب برای شخص مورد نظر ، به ازاء تأخیر صبح کسر کار و به ازاء اضافه کاری عصر اضافه کار محاسبه نشده و این دو با هم سر به سر می شوند. 

 

حد مجاز ارفاقی جهت ثبت ورود (تأخیر مجاز) : میزان زمانی است که پرسنل مجاز به ثبت تردد بعد از ساعت ورود می باشند تا برای آنها تاخیر ثبت نشود. مثلا اگر ساعت ورود در یک شرکت 8:00 بوده و حد مجاز ورود نیز 15 دقیقه در نظر گرفته شود. اگر شخصی تا 8:15 ورود خود را ثبت کند، برای وی تأخیری ثبت نمی شود، اما اگر شخص 8:16 و بعد از آن ثبت ورود کند، ‌برای او 16 دقیقه و یا بیشتر تأخیر منظور خواهد گردید.

حد مجاز ارفاقی جهت ثبت خروج (تعجیل مجاز) : میزان زمانی است که پرسنل مجاز به ثبت تردد قبل از ساعت خروج می باشند تا برای آنها تعجیل ثبت نشود. مثلا اگر ساعت خروج در یک شرکت 17:00 بوده و حد مجاز خروج نیز 15 دقیقه در نظر گرفته شود. اگر شخصی تا 16:45 خروج خود را ثبت کند، برای وی تعجیل ثبت نخواهد شد، اما اگر شخص 16:44 و قبل از آن ثبت خروج  کند، 16 دقیقه تعجیل و یا بیشتر برای او ثبت می شود.

 

 غیبت: روزهایی که شخص موظف به حضور در محل کار خود بوده ، اما ورود و خروجی در آن روزها ثبت نکرده باشد، برای وی غیبت منظور می گردد.

 

 حداقل اضافه کار : حداقل زمان مورد نیاز جهت محاسبه اضافه کار

مثال: اگر ساعت پایان کار 17:00 باشد و حداقل اضافه کار نیز 30 دقیقه تعیین شود. اگر یکی از کارکنان  17:29 ثبت خروج کند و نفر بعدی 17:30، برای نفر اول اضافه کاری محاسبه نخواهد شد و برای نفر دوم 30 دقیقه اضافه کاری لحاظ می گردد.

 حداکثر اضافه کار مجاز : حداکثر زمان مجاز جهت ثبت اضافه کاری

مثال: ساعت خروج 17:00 و حداکثر اضافه کاری در یک روز 3 ساعت تعریف شده است، اگر شخصی ساعت 21 ثبت خروج کند، با اینکه 4 ساعت اضافه در محل کار حاضر بوده ولی برای او 3 ساعت اضافه کاری در آن روز محاسبه می شود.

 

 مرخصی استحقاقی : طبق قانون کار ، به هر یک از کارکنان به ازاء‌ یکسال کار، 30 روز مرخصی استحقاقی تعلق می گیرد، که شخص می تواند بعنوان مرخصی روزانه یا ساعتی از آن استفاده کند.

در محاسبات مرخصی های ساعتی با جمع شدن به مرخصی روزانه تبدیل می شوند که این مورد معمولا در نرم افزارهای حضور و غیاب قابل تنظیم است . مثلاً می توانیم تعیین کنیم که جمع مرخصی ساعتی اگر به 8 ساعت برسد، تبدیل به یک روز مرخصی شود.

 مأموریت روزانه: اعزام کارکنان به خارج از شرکت (معمولا خارج از شهر)‌، جهت انجام امور مربوط به شرکت اگر بمدت یک روز یا بیشتر طول بکشد، مأموریت روزانه محاسبه می شود و طبق قانون علاوه بر حقوق روزانه ، فوق العاده مأموریت نیز به آن تعلق می گیرد.

مأموریت ساعتی :  اعزام کارکنان به خارج از شرکت، جهت انجام امور مربوط به شرکت اگر کمتر از یک روز باشد، مأموریت ساعتی محاسبه می شود، که اگر در ساعت موظفه کاری باشد، جزو کارکرد بوده و اگر در غیر ساعت موظف باشد، معمولاً اضافه کاری به آن تعلق میگیرد.

 

 


 حضور و غیاب تحت وب چیست؟

 یک خرید نرم افزاری خوب

 • Hamid Nazari